Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri


Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Sohbet yapmak için gereken cihazlardan biri de bilgisayarlardır. Taşınabilir ve masaüstü olarak ayrılan bilgisayarlar bazen  yavaşlayabilir. Bu gibi durumlarda bazı bilgisayar hızlandırma yöntemleri devreye girmektedir. Bu yazıda sizlere bilgisayarınızı eski hızına kavuşturma adına neler yapabileceğinizi elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız. Diliyoruz ki burada yazılanları uyguladıktan sonra siz de bilgisayarınızı daha hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Güç Ayarları

Özellikle laptop kullanıcılarının başına bela olan bataryalar, güç ayarlarını otomatik olarak dengeli konumuna getirmektedir. Ancak siz Denetim Masası’nda bulunan Güç Seçenekleri bölümüne girerek “Yüksek Performans” yazan kısmı seçerek bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Bu ayar oldukça basit gibi gözükse de bilgisayarınıza vereceği katkı çok büyüktür. Bilgisayar hızlandırma yöntemlerinden en etkili olan yöntem budur.

SSD Kullanın

Bir bilgisayarda HDD ve SSD olarak iki çeşit depolama cihazı kullanılmaktadır. SSD, HDD’ye göre daha yeni bir teknolojidir ve hızı da en az 2-3 kat daha fazladır. Bu yüzden sisteminizde eğer bir HDD varsa yerine mutlaka yeni bir SSD alın. Bilgisayarın açılışında, geçiş ekranlarında, masaüstünde ve oyunlardaki hız farkını kendi gözlerinizle görün. Donanım açısından bilgisayar hızlandırma yöntemlerinin en önemli adımı SSD kullanımıdır.

Bakım ve Virüs Programı Kurun

Girdiğiniz internet sitelerinden dahi bulaşabilen virüsler, bilgisayarınızı adeta esir alarak hızını kaybetmesine sebep olabilir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken şey bir virüs programı kurmaktır. ESET veya Kaspersky gibi kaliteli virüs programlarını bilgisayarınıza kurarak virüslerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ayrıca Ccleaner veya Advanced System Care gibi bakım programları da bilgisayarınızdaki bozuk ve gereksiz dosyaları temizleyerek hız açısından büyük katkı sağlayacaktır. Bu yüzden bu programları da bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Ancak programlardan yalnızca birini kurmalısınız. Aksi halde sisteminiz daha da fazla bozulabilir.

Format Atın

Bir flash bellek yardımı ile bilgisayarınıza temiz format atın. Format, yavaşlık sorununa kökten çözüm getirecektir. Ancak format atmadan önce önemli dosyalarınızı yedeklemeyi asla unutmayın.

Donanımı Değiştirin

Format atmanıza rağmen bilgisayarınız hala yavaşsa ya parçalarınızın miladı dolmuştur ya da parçalardan biri bozuktur. Parçaları kontrol edin ve bozuk parçayı tamamlayın. Eğer bilgisayarınız çok eskiyse artık değişme vakti gelmiştir. Eski bilgisayarınız için yapabileceğiniz hiçbir şey yok.

Şu konular da ilginizi çekebilir:

Tuğçe Kandemir Kurban Olduğum


Bir cevap bırakın.