Sohbet Sitesi Kurmak


Sohbet Sitesi Kurmak

Sohbet Sitesi Kurmak İstiyorum

Sohbet sitesi kurmak istiyorum diyen bir çok insanla karşılaştım. Fakat sohbet sitesi kurmak ve işletmek sanıldığı kadar kolay değil. Çünkü belli bir alt yapıya sahip olmak, Html ve Css kodlarından az da olsa anlamak site yönetmek ve açmak konusunda tecrübe sahibi olmak gerekiyor. Diyelim ki bir şekilde sohbet sitesi açtınız kimin haberi var? Sitenin açıldığını kimler biliyor? Sitenize kimler gelecek? işte bunlar cevabı muamma olan kocaman sorular.

Sohbet Sitesi Kurmak İsteyenlerin İhtiyaç Duyacağı Özellikler

Değerli kardeşlerim sohbet sitesi kurmak isteyen kişinin ya chat dünyasından belirli bir çevresi olacak, ya da açtığı siteyi anahtar kelimelerde yükseltme kabiliyeti olacak. Yani bu iki şıktan birine sahip değilseniz, şapkanızı önünüze koyun ve bir kez daha düşünün, sonu pişmanlık olacak bir işe girişmeyin derim. Zira google sayfalarında büyük ümitlerle açılan yüzlerce chat sohbet sitesine rastlamışsınızdır, fakat bir çoğuna girince hiç bir kullanıcının giriş yapmadığını, belli bir zaman sonra sitenin kapısına kilit vurulduğunu üzüntüyle müşahede  etmekteyiz.

Maddi açıdan bakacak olursak bir chat sitesi kurmak fazla bir bütçe gerektirmiyor. Yukarıda da belirttiğim gibi deneyimi olmayanların, SEO bilgisi olmayanların bu işi başarma şansı çok zayıftır.

Sohbet Sitesi Kurmak İsteyenler Bu Fikre Nereden Kapılıyor?

Bazı kullanıcılar uzun bir müddet chat sitelerine girip çıkıyor, oralarda görevler alıp adminlik makamına kadar yükseliyorlar. Bu durum hoşlarına gitmeye başlıyor ve chat sitesine bağımlı hale geliyorlar. Belli bir müddet sonra fazla yüz göz olmak, hep aynı yüzleri görmek sıkıcı gelmeye başlıyor. Bir de site yöneticileri ve kullanıcıları ile ufak tefek sürtüşmeye başlayınca, kendisine bağlı sandığı kullanıcıları ve görevlileri de yanına alarak sunucu açma gayretine düşüyorlar.

Fakat kazın ayağı öyle değil, “Taşıma Suyla Değirmen Dönmez” atasözümüzü duymayanınız yoktur. Chat sitesi sağdan soldan devşirme 3-5 kullanıcı ile yürütülecek bir olay değildir. Başkalarına güvenerek, onların süslü vaatlerine inanarak açılan sohbet siteleri googlenin karanlık kuyularında kaybolmaya mahkumdur.

Sohbet Sitesi Kurmak İsteyenlere Güzel Bir Örnek

Size hemen bir örnek vereyim, geveze.org sitesinde hatırı sayılır bir arkadaş çevresine sahip olan Farketmez nickini kullanan şahıs, ortam.gen.tr sitesinin sahibi olan ve winsome rumuzunu kullanan arkadaşımızla anlaştı ve geveze.org sitesinden çağırdığı kalabalık bir user grubunu ortam.gen.tr sitesine getirdi. Başta her şey çok güzel gidiyordu, sitenin içi user kaynıyordu, winsome efendi bu durumun hep süreceğini zannetti.

Ortam.Gen.Tr Sitesinin Düştüğü Durum ve İbret Alınacak Hadiseler

Ben de o sitede root admin seviyesindeydim, tehlikeleri farkederek winsome efendiyi uyardım. Dedim ki; “Bak Güzel Kardeşim, Bu Farketmez Bir Haltlar Karıştırıyor, Çok Yakın Zamanda Tüm Kullanıcıyı Yanına Alarak Başka Bir Sohbet Sitesi Açacak” fakat sakalımız olmadığı için sözlerimize kıymet-i ehemmiyet verilmedi. Zaman geçti, gün geldi aynen dediğim olay zuhur etti, tüm kullanıcıyı yanına alarak başka bir chat sitesi açtı. Ortam.gen.tr sitesinde sadece botlar kaldı, şu an in cin top atıyor desem yeridir.

Chat Sitelerinde Güvenilir İnsan Bulmak, Bir Elin Parmakları Kadar Sınırlıdır

Bu yüzden sohbet sitesi kurmak istiyorum diye hayıflanan kardeşlerimi uyarmak benim asli vazifemdir. Bu chat sohbet dünyası çok kaypak insanlarla doludur ve zemin kaygandır. Sana bir yandan ağam paşam diye yaltaklanırlarken, bir yandan da ayağının altına hacı Şakir sabununu koyarlar, sonra tepe taklak gidersin. Ettiğin masrafa mı yanarsın, yoksa yediğin kazığın acısıyla mı sızlanırsın orasını bilemem.

Sizden Para Kopartmak İsteyenlerin Ekmeğine Yağ Sürmeyin, Süslü Vaatlere Kanmayın!

Maalesef başkalarının aklıyla hareket eden, kan emici insanların yanlış yönlendirmesi neticesinde bir çok sohbet domaini ve chat teması alan arkadaşlara rastlıyorum. Adını vermeyeceğim bir arkadaşımız 12 tane domain almış, bunların çoğuna hosting satın almış, tema satın almış. Hayırdır kardeşim sen bu kadar parayı ucu bucağı görünmeyen bir işe neden yatırıyorsun? Bana göre ya senin aklın kıt, ya da çöpe atılacak çok paran var. Bu kadar siteyle nasıl ilgilenmeyi düşünüyorsun ?

Şahsen ben bu kadar bilgi birikimine sahip olduğum halde 3 site ile zar zor ilgileniyorum. Peki sen 12 tane site ile nasıl baş edeceksin? Yahu kardeşim madem hiç bir halttan anlamıyorsun, gel bana bir sor; “KaRa Abi Ben Böyle Bir İş Yapacağım, Senin Tavsiyelerin Nelerdir?” Biz de eşek başı değiliz herhalde sana mutlaka bir akıl veririz. Fakat sen kendi başına hareket ediyorsun, arabayı devirdikten sonra bana diyorsun ki; bu arabayı nasıl kaldırırız?


Yazar: KaRa DEMİR

Yayınlanma Tarihi: 05 Eylül 2020

Kategori: Sohbet Odaları

Görüntüleme: 594 Defa

Etiketler:

Bir cevap bırakın.